Tavon Minimalist Metal Square Outdoor Wall Lamp, Black
Product Details
| Type | Outdoor Wall Lamp |
| Style | Tavon |
| Suggested Space Fit | Garden;Corridor |
| Suggested Room Size | 5-10m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor and Outdoor |
| Dimmable | no |
| Smart Enabled | no |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | COB |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | 1 or 2 pcs Warm White Bulbs Include |
| Voltage (V) | 220v |
| Maximum Wattage(W) | 5W/10W |
Material
| Primary Material | Metal+Glass |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 1.1lbs/1.8lbs |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 3.1inches/5.9inches |
| Body Length (inch) | 2.7 inches |
| Body Width (inch) | 3.1 inches |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |
Inspiration
-
The stunning outdoor wall lights are crafted with premium metal and glass for enduring and chic appeal. This exquisite piece is made to withstand the elements while displaying a fresh, transparent quality that captivates the senses. The combination of sturdy construction and sleek style makes this outdoor light a surefire hit, turning any outdoor space into a timeless haven of class and sophistication.
- Discover a world of opulence with the timeless appeal of black. The charm and mystery of our outdoor wall lights make your outdoor space even more appealing. This sleek, modern design showcases your minimalist style and works well with any outdoor decor.
Select Size
Select Stytle
From $16.05
Original: $53.50
-70%Tavon Minimalist Metal Square Outdoor Wall Lamp, Black—
$53.50
$16.05













Description
Product Details
| Type | Outdoor Wall Lamp |
| Style | Tavon |
| Suggested Space Fit | Garden;Corridor |
| Suggested Room Size | 5-10m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor and Outdoor |
| Dimmable | no |
| Smart Enabled | no |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | COB |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | 1 or 2 pcs Warm White Bulbs Include |
| Voltage (V) | 220v |
| Maximum Wattage(W) | 5W/10W |
Material
| Primary Material | Metal+Glass |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 1.1lbs/1.8lbs |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 3.1inches/5.9inches |
| Body Length (inch) | 2.7 inches |
| Body Width (inch) | 3.1 inches |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |
Inspiration
-
The stunning outdoor wall lights are crafted with premium metal and glass for enduring and chic appeal. This exquisite piece is made to withstand the elements while displaying a fresh, transparent quality that captivates the senses. The combination of sturdy construction and sleek style makes this outdoor light a surefire hit, turning any outdoor space into a timeless haven of class and sophistication.
- Discover a world of opulence with the timeless appeal of black. The charm and mystery of our outdoor wall lights make your outdoor space even more appealing. This sleek, modern design showcases your minimalist style and works well with any outdoor decor.





















