Ovelo Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light Garden/Corridor
Light Information
| Type | Wall Lamp |
| Style | Ovelo |
| Suggested Space Fit | Garden; Corridor |
| Suggested Room Size | 2 Head:5-8㎡; 3Head :5-8㎡; 4 Head:5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor or Outdoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | Led Board |
|
Bulb Included
|
Yes
|
|
Light Color
|
Warm White
|
| Bulb Base | COB |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | 2;3;4 |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 2 Head:4W; 3Head :6W; 4 Head:8W |
Material
| Primary Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 2 Head:0.9 lbs; 3Head :1.1 lbs; 4 Head:1.3 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | N/A |
| Overall Height (Hanging) | N/A |
| Chain/Cord Adjustable or Not | N/A |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 2 Head:9 inches; 3Head :9 inches; 4 Head: 10.2 inches |
| Body Length (inch) | 2 Head:3.5 inches; 3Head :9 inches; 4 Head: 10.2 inches |
| Body Width (inch) | 2.6 |
Package Contents
| 1* Wall Lamp |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |
Inspiration
- Step into the realm of minimalist charm with the modern waterproof minimalist cross outdoor wall light with an elegant black facade that exudes sophistication and modernity.This sparkling wonder blends easily into any outdoor environment and adds contemporary elegance to your outdoor décor.
- Enjoy the smooth lines and minimalist charm of the Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light.Carefully designed to captivate the senses with modern simplicity.The sleek contours of this sparkling masterpiece convey a sense of contemporary sophistication and transform any outdoor environment into a visual masterpiece.
-
Designed to enhance the ambiance of your outdoor space with versatile installation options.Whether decorating a garden, lining a hallway, or accenting a fence, this sparkling masterpiece promises to enhance your outdoor experience with its unparalleled shine.
Select Head
From $24.07
Original: $80.25
-70%Ovelo Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light Garden/Corridor—
$80.25
$24.07









Description
Light Information
| Type | Wall Lamp |
| Style | Ovelo |
| Suggested Space Fit | Garden; Corridor |
| Suggested Room Size | 2 Head:5-8㎡; 3Head :5-8㎡; 4 Head:5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor or Outdoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | Led Board |
|
Bulb Included
|
Yes
|
|
Light Color
|
Warm White
|
| Bulb Base | COB |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | 2;3;4 |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 2 Head:4W; 3Head :6W; 4 Head:8W |
Material
| Primary Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 2 Head:0.9 lbs; 3Head :1.1 lbs; 4 Head:1.3 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | N/A |
| Overall Height (Hanging) | N/A |
| Chain/Cord Adjustable or Not | N/A |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 2 Head:9 inches; 3Head :9 inches; 4 Head: 10.2 inches |
| Body Length (inch) | 2 Head:3.5 inches; 3Head :9 inches; 4 Head: 10.2 inches |
| Body Width (inch) | 2.6 |
Package Contents
| 1* Wall Lamp |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |
Inspiration
- Step into the realm of minimalist charm with the modern waterproof minimalist cross outdoor wall light with an elegant black facade that exudes sophistication and modernity.This sparkling wonder blends easily into any outdoor environment and adds contemporary elegance to your outdoor décor.
- Enjoy the smooth lines and minimalist charm of the Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light.Carefully designed to captivate the senses with modern simplicity.The sleek contours of this sparkling masterpiece convey a sense of contemporary sophistication and transform any outdoor environment into a visual masterpiece.
-
Designed to enhance the ambiance of your outdoor space with versatile installation options.Whether decorating a garden, lining a hallway, or accenting a fence, this sparkling masterpiece promises to enhance your outdoor experience with its unparalleled shine.





















