Orik Macaron Pendant Lights
Inspiration
Inspired by macaron hues and Morandi elegance. this pendant light combines soft color with sleek minimalism to bring warmth. charm. and modern luxury to any space.
Color difference chart
| Basic Info | |
| Product Type | Pendant Lights |
| Product Style | Orik |
| Best Match With | Kitchen Island / Dining Room |
| Perfect with Room Size Around (Sq) | 5㎡-15㎡ |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Dimmable | Has dimmable version |
| Color Temperature | Warm Light / Remote Control Dimmer |
| Assembly Required | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwire |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Number of Bulbs | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 12W / 24W |
| Product Material | |
| Primary Material | Metal + Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lbs) | / |
| Chain/Cord Adjustable | Yes. |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant Lights | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement.The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor.Your understanding is appreciated.It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
Original: $173.90
-70%$173.90
$52.17












































































Description
Inspiration
Inspired by macaron hues and Morandi elegance. this pendant light combines soft color with sleek minimalism to bring warmth. charm. and modern luxury to any space.
Color difference chart
| Basic Info | |
| Product Type | Pendant Lights |
| Product Style | Orik |
| Best Match With | Kitchen Island / Dining Room |
| Perfect with Room Size Around (Sq) | 5㎡-15㎡ |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Dimmable | Has dimmable version |
| Color Temperature | Warm Light / Remote Control Dimmer |
| Assembly Required | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwire |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Number of Bulbs | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 12W / 24W |
| Product Material | |
| Primary Material | Metal + Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lbs) | / |
| Chain/Cord Adjustable | Yes. |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant Lights | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement.The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor.Your understanding is appreciated.It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |





















