Milo Pendant Lights 4 Colour
Inspiration
Milo Pendant Light is an extraordinary blend of contemporary design and mesmerizing illumination. Its organic shape, resembling molten lava, creates a captivating focal point, while the translucent glass emits a warm and ambient glow, transforming bedroom into a haven of tranquility and elegance.
| Product Details | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Milo |
| Suggested Space Fit | Bed Room;Dinning Room;Living Room |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | / |
| Colour Temperature | Warm Light |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwire |
| Light Source | |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Bulb Base | E27 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Material | |
| Primary Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material |
Acrylic
|
| Dimensions | |
| Product Weight | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | no |
| Size | See Images |
| Package Contents | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding in advance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Note: The injection moulded port on the fixture is unavoidable because of the process. This port has to exist.

Original: $185.95
-70%$185.95
$55.78



















Description
Inspiration
Milo Pendant Light is an extraordinary blend of contemporary design and mesmerizing illumination. Its organic shape, resembling molten lava, creates a captivating focal point, while the translucent glass emits a warm and ambient glow, transforming bedroom into a haven of tranquility and elegance.
| Product Details | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Milo |
| Suggested Space Fit | Bed Room;Dinning Room;Living Room |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | / |
| Colour Temperature | Warm Light |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwire |
| Light Source | |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Bulb Base | E27 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Material | |
| Primary Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material |
Acrylic
|
| Dimensions | |
| Product Weight | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | no |
| Size | See Images |
| Package Contents | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding in advance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Note: The injection moulded port on the fixture is unavoidable because of the process. This port has to exist.






















