Pyra Minimalist Metal Pendant Light, Gold
| Product Details | |
| Type | Pendant Lights |
| Style | Pyra |
| Suggested Space Fit | Living Room, Bedroom |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP rate | IP20 |
| Light source | Wire |
| Light Source | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E27 |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Material | |
| Primary Material | Metal |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 6.6 / 8.8 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Package Contents | |
| 1*Pendant Lamp | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Inspiration
-
Pyra style pendant lights are a stylish addition to any home, providing ambiance and charm. This pendant light is made of high quality metal, ensuring durability and long service life. Its use as the primary element, metal, creates a refined and elegant aesthetic that is suitable for both modern times and contemporary interior design.
Pendant lamps are available in a variety of styles to suit different tastes and interior colours. - Available in matte black or brushed nickel, it creates a sleek, minimalist look that complements any interior. By placing metal reflective surfaces, the overall lighting effect is enhanced, providing a more cozy and inviting environment.
- The design of the pendant light is unique and eye-catching. The Pyra style is inspired by stacked coastal stones. Pendant lights display a series of metal discs or rings of varying sizes that mimic the look of stacked stones. The discs are carefully placed at different heights to create an attractive and visually appealing pendant.
- This pendant light placement is perfect for illuminating a specific area of your living room or bedroom. They are usually hung over dining tables, coffee tables, and bedside tables to provide targeted light and create a cozy atmosphere. The height adjustment feature allows you to individually adjust the position of the pendant light to suit your room.
Select Size
From $64.21
Original: $214.03
-70%Pyra Minimalist Metal Pendant Light, Gold—
$214.03
$64.21







Description
| Product Details | |
| Type | Pendant Lights |
| Style | Pyra |
| Suggested Space Fit | Living Room, Bedroom |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP rate | IP20 |
| Light source | Wire |
| Light Source | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E27 |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Material | |
| Primary Material | Metal |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 6.6 / 8.8 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Package Contents | |
| 1*Pendant Lamp | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Inspiration
-
Pyra style pendant lights are a stylish addition to any home, providing ambiance and charm. This pendant light is made of high quality metal, ensuring durability and long service life. Its use as the primary element, metal, creates a refined and elegant aesthetic that is suitable for both modern times and contemporary interior design.
Pendant lamps are available in a variety of styles to suit different tastes and interior colours. - Available in matte black or brushed nickel, it creates a sleek, minimalist look that complements any interior. By placing metal reflective surfaces, the overall lighting effect is enhanced, providing a more cozy and inviting environment.
- The design of the pendant light is unique and eye-catching. The Pyra style is inspired by stacked coastal stones. Pendant lights display a series of metal discs or rings of varying sizes that mimic the look of stacked stones. The discs are carefully placed at different heights to create an attractive and visually appealing pendant.
- This pendant light placement is perfect for illuminating a specific area of your living room or bedroom. They are usually hung over dining tables, coffee tables, and bedside tables to provide targeted light and create a cozy atmosphere. The height adjustment feature allows you to individually adjust the position of the pendant light to suit your room.





















