Mero Modern Ceiling Light Colorful Bedroom/Hallway
Inspiration
- This precision-crafted ceiling light features a clear acrylic shade with decorative wood edges and an original wood shade accent.A harmonious blend of textures and colours enhances the ambiance, creating an alluring sight.
-
Immerse yourself in a world of possibilities with the wide selection of colours of modern
Mero ceiling lights. Color your space with gentle purity of white, calm and attractive gray, and refreshing and attractive green.This carefully curated selection allows you to tailor the atmosphere to your personal taste.
Light Information
| Type | Ceiling |
| Style | Mero |
| Suggested Space Fit | Bed Room;Living Room;Dinning Room |
| Suggested Room Size | 5-15m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | smd |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | Led Board 3 Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) |
12W/24W/36W
|
Material
| Primary Material | WOOD+Acrylic |
| Fixture Material | WOOD |
| Shade Material | Acrylic |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 4.4lbs/6.6lbs/8.8lbs |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 2inches |
| Body Length (inch) | 13.8inches/25.6inches/37.4inches |
| Body Width (inch) | 5.5 inches |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |
Select Size
Select Color
From $36.12
Original: $120.39
-70%Mero Modern Ceiling Light Colorful Bedroom/Hallway—
$120.39
$36.12









Description
Inspiration
- This precision-crafted ceiling light features a clear acrylic shade with decorative wood edges and an original wood shade accent.A harmonious blend of textures and colours enhances the ambiance, creating an alluring sight.
-
Immerse yourself in a world of possibilities with the wide selection of colours of modern
Mero ceiling lights. Color your space with gentle purity of white, calm and attractive gray, and refreshing and attractive green.This carefully curated selection allows you to tailor the atmosphere to your personal taste.
Light Information
| Type | Ceiling |
| Style | Mero |
| Suggested Space Fit | Bed Room;Living Room;Dinning Room |
| Suggested Room Size | 5-15m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Light Source
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | smd |
| Light Source | Wire |
| Number of Bulb | Led Board 3 Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) |
12W/24W/36W
|
Material
| Primary Material | WOOD+Acrylic |
| Fixture Material | WOOD |
| Shade Material | Acrylic |
Dimensions
| Product Weight (lb) | 4.4lbs/6.6lbs/8.8lbs |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 2inches |
| Body Length (inch) | 13.8inches/25.6inches/37.4inches |
| Body Width (inch) | 5.5 inches |
Note
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it |





















