Fael Modern Flower Shape Metal Ceiling Light, Black/White, Hallway
| Product Details | |
| Type | Ceiling lighting |
| Style | Fael |
| Suggested Space Fit | Bedroom, study, dining room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP rate | IP20 |
| Light source | LED Strip 3000K/6000K |
| Light Source | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 16W |
| Material | |
| Primary Material | Metal |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | / |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Size | See Image |
| Package Contents | |
| 1*Ceiling lighting | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Inspiration
- The light source housing is made of high-quality metal, and the LED light bar is firmly connected to it, which is very durable.
- Available in black and white, both colours are very classic and will fit well into a variety of styles of décor
- The design of this ceiling lamp is stylish and innovative, it is entirely made of a metal strip through different processes, forming the shape of a flower with 6 petals, which is very chic and a rare piece of furniture decoration.
- Elegant and beautiful design is suitable for your various home decoration styles, such as kitchen, bedroom, living room, dining room, corridor, staircase, and so on.
Select Color
Select Light source
From $36.12
Original: $120.39
-70%Fael Modern Flower Shape Metal Ceiling Light, Black/White, Hallway—
$120.39
$36.12




Description
| Product Details | |
| Type | Ceiling lighting |
| Style | Fael |
| Suggested Space Fit | Bedroom, study, dining room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP rate | IP20 |
| Light source | LED Strip 3000K/6000K |
| Light Source | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage(W) | 16W |
| Material | |
| Primary Material | Metal |
| Fixture Material | Metal |
| Shade Material | / |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Size | See Image |
| Package Contents | |
| 1*Ceiling lighting | |
| Note | |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. Because of the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We appreciate your understanding Inadvance. We recommend that you'd better let a professional electrician to install it | |
Inspiration
- The light source housing is made of high-quality metal, and the LED light bar is firmly connected to it, which is very durable.
- Available in black and white, both colours are very classic and will fit well into a variety of styles of décor
- The design of this ceiling lamp is stylish and innovative, it is entirely made of a metal strip through different processes, forming the shape of a flower with 6 petals, which is very chic and a rare piece of furniture decoration.
- Elegant and beautiful design is suitable for your various home decoration styles, such as kitchen, bedroom, living room, dining room, corridor, staircase, and so on.





















